Projelerimiz Hakkında

Bizler Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Eğitim Fakültesi’nde görevli bir grup eğitimci olarak öğrencilerin bilimin doğasını tanımalarını, bilimi yerinde ve yaşayarak öğrenmelerini, doğadaki bilimi keşfetmelerini sağlamak ve onlara bilime karşı olumlu bakış açısı kazandırmak amacıyla doğa eğitimi projeleri gerçekleştirmekteyiz.

Farklı etkinliklerle ve içerikle gerçekleştirdiğimiz ilk projemizin başta katılımcı grup olmak üzere her kesimden yoğun ilgi gördüğü gözlemlenmiştir. Bu konuda Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, projeye katılan öğrencilerden, velilerinden ve proje ekibinden oldukça güzel dönütler alınmıştır. Bu bağlamda, Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün artan talepleri ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yönetiminin ilgi ve desteklerinin yanı sıra proje hedef kitlesinde yer alan öğrencilerin gözlerindeki ışık bizi projeyi tekrar yazma konusunda teşvik etmiştir.

Projelerimizde gerçekleştirdiğimiz/gerçekleştireceğimiz etkinlikler fen, matematik ve doğa bilimlerine yönelik olarak deney, gözlem, arazi çalışmaları, grup çalışmaları, poster hazırlama, oyun, drama, gezi gibi yaparak-yaşayarak öğrenmenin temel alındığı zengin öğretim yöntem ve teknikleri kullanılarak tasarlanmaktadır.

Tasarlanan bu etkinlikler ile katılımcıların fene, matematiğe ve doğa bilimlerine olan ilgi ve farkındalıklarını arttırmak, bilimin doğasını tanımalarını, bilimi yerinde ve yaşayarak öğrenmelerini, doğadaki bilimi keşfetmelerini sağlamak, onlara bilme karşı olumlu bakış açısı kazandırmak, öğrencilerin çevrelerini tarihi ve kültürel açıdan tanımalarını desteklemek ve onlara tarih ve vatan bilincine ilişkin farkındalık kazandırmak hedeflenmektedir.